Yhteystiedot

Tornionlaakson neuvosto / Tornedalsrådet

Box 76, 953 22 Haparanda, Sverige
PL 145, 954 01 Tornio, Finland
Käyntiosoite: Storgatan 85 (nk. Keltainen Talo) SE-953 31 Haaparanta.

Tuula Ajanki
Toiminnanjohtaja
+358 40 614 7224
+46 72-251 88 80
tuula.ajanki@haparanda.se

Tornionlaakson neuvoston hallitus

Eero Ylitalo (hallituksen puheenjohtaja)
Pello kunta
eero.ylitalo@pello.fi

Geir Varvik (Tornionlaakson neuvoston 2. varapuheenjohtaja)
Storfjord kommune
geir.varvik@storfjord.kommune.no

Jari Rantapelkonen
Enontekiön kunta
jari.rantapelkonen@enontekio.fi

Sven Tornberg
Haparanda Stad
sven.tornberg@haparanda.se

Gunnar Selberg
Kiruna kommun
gunnar.selberg@kiruna.se

Hannu Haapala
Kolarin kunta
hannu.haapala@kolari.fi

Bernt Eirik Isaksen Lyngstad
Kåfjord kommune
bernt.lyngstad@kafjord.kommune.no

Laura Enbuska-Mäki (vanhempainvapaalla)

Sijainen Katri Rantakokko
Muonio kunta
laura.enbuska-maki@muonio.fi

Hilde Nyvoll
Nordreisa kommune
hilde.nyvoll@nordreisa.kommune.no

Leif Gramner
Pajala kommun
leif.gramner@pajala.se

Sampo Kangastalo
Tornion kaupunki
sampo.kangastalo@tornio.fi

Maija Pihlajamäki
Ylitornion kunta
maija.pihlajamaki@ylitornio.fi

Tomas Mörtberg
Övertorneå kommun
tomas.mortberg@overtornea.se

Roland Kemppainen (Tornionlaakson neuvoston puheenjohtaja)
roland.kemppainen@overtornea.se

 

TORNIONLAAKSON NEUVOSTON JÄSENET
TORNEDALSRÅDETS MEDLEMMAR

SUOMI / FINLAND

Tornio (2021-2023)

– Sari Juntura, sari.juntura@luottamus.tornio.fi, (Tornionlaakson neuvoston 1. varapuheenjohtaja), varalla Päivi Pukero

– Markku Ponkala, markku.ponkala@luottamus.tornio.fi, varalla Markku Katajamaa

– Martti Kankaanranta, martti.kankaanranta@luottamus.tornio.fi, varalla Piritta Peurasaari

Ylitornio (2021-2023)

– Tanja Lauri-Oja, tanja.lauri-oja@ylitornio.fi, varalla Tommi Knuuti

– Jouni Ollikkala, jouni.ollikkala@ylitornio.fi, varalla Tuomas Sandqvist

Pello (2021-2025)

– Teuvo Niva, teuvo.niva@luke.fi, varalla Kalervo Aska

– Tapani Risku, tapani.risku@pello.fi, varalla Katja Kauppi

Kolari (2021-2025)

– Johanna Koivumaa, johanna.koivumaa@kolari.fi, varalla Mikko Lipponen

– Risto Lakso, risto.lakso@kolari.fi, varalla Aimo Mäkinen

Muonio (2021-2025)

– Juha Niemelä, juha.niemela@muonio.fi, varalla Priitta Pöyhtäri-Trøen

– Johanna Mikkola, johanna.mikkola@muonio.fi, varalla Aki Jauhojärvi

Enontekiö (2021-2025)

– Janne Laakkonen, janne.laakkonen@enontekio.fi, varalla Leena Palojärvi

– Virpi Labba, virpi.labba@enontekio.fi varalla Kalevi Keskitalo

 

RUOTSI / SVERIGE

Haparanda (2019-2023)

– Inga-Lisa Johannesen, ingalisa2008@live.se, varalla Marléne Haara

– Perarne Kerttu, kerttuperarne@gmail.com, varalla Niklas Olsson

– Ann-Kristin Joki, ann-kristin.joki@haparanda.se, varalla Lars-Erik Wikberg

Övertorneå (2019-2023)

– Tomas Mörtberg, tomas.mortberg@overtornea.se, varalla Tomas Vedestig

– Knut Omark, knut.omark@overtornea.se, varalla Anders Wälivaara

– Roland Kemppainen, roland.kemppainen@overtornea.se, (Tornionlaakson neuvoston puheenjohtaja), varalla Inga Savilahti-Häggbo

Pajala (2019-2023)

– Ulrica Hammarström, ulrica.hammarstrom@pajala.se, varalla Åke Johdet

– Leif Gramner, leif.gramner@pajala.se, varalla Irene Lundholm

– Anita Sköld, manitaskold@gmail.com

Kiruna (2019-2023)

– Mirja Niva, mirja.niva@kiruna.se, varalla Alatalo Sten-Ove

– Ruth Thylin, ruth.thylin@kiruna.se, varalla Niva Bengt

– Hugo Haara, hugo.haara@kiruna.se, varalla Stridsman Sten

 

NORJA / NORGE

Storfjord (2019-2023)

– Geir Eriksen , g-er@online.no, varalla Inga Pirita Viik

– Tuula Kultima, tuula@live.no, varalla Anne-Marie Nilsen

Kåfjord (2019-2023)

– Lisa Katrine Mo, lisa.mo@kafjord.kommune.no, varalla Stian Pedersen

– Einar Eriksen, eie@nordtroms.net, varalla Even Steinlien

Nordreisa (2019-2023)

– Terje Olsen, terje.nordreisa@gmail.com, varalla Sigrund Hestdal

– Ragnhild Dyrstad, ragnhildsdyrstad@hotmail.no, varalla Erlend Fred Rundhaug