Yhteystiedot

Tornedalsrådet

Box 76, 953 22 Haparanda, Sverige.
PL 145, 954 01 Tornio, Finland
Käyntiosoite: Storgatan 85 (nk. Keltainen Talo) SE-953 31 Haaparanta.


Tuula Ajanki
Toiminnanjohtaja
+46 72-251 88 80
tuula.ajanki@haparanda.se

Tornionlaakson Neuvoston hallitus

Eero Ylitalo (styrelsens ordförande/hallituksen puheenjohtaja)
Pello kunta
eero.ylitalo@pello.fi

Hanne Braathen  (styrelsens vice ordförande/hallituksen varapuheenjohtaja)
Storfjord kommune
hm.braathen@gmail.com

Jari Rantapelkonen
Enontekiön kunta
jari.rantapelkonen@enontekio.fi

Sven Tornberg
Haparanda Stad
sven.tornberg@haparanda.se

Gunnar Selberg
Kiruna kommun
gunnar.selberg@kiruna.se

Kristiina Tikkala
Kolarin kunta
kristiina.tikkala@kolari.fi

Svein Leiros
Kåfjord kommune
svein.leiros@kafjord.kommune.no

Katri Rantakokko
Muonio kunta
katri.rantakokko@muonio.fi 

Øyvind Evanger
Nordreisa kommune
oyvind.evanger@nordreisa.kommune.no

Leif Gramner
Pajala kommun
leif.gramner@pajala.se

Sampo Kangastalo
Tornion kaupunki
sampo.kangastalo@tornio.fi

Tapani Melaluoto
Ylitornion kunta
tapani.melaluoto@ylitornio.fi

Tomas Mörtberg
Övertorneå kommun
tomas.mortberg@overtornea.se

Roland Kemppainen (Tornedalsrådets ordförande/Tornionlaakson Neuvoston puheenjohtaja)
roland.kemppainen@overtornea.se

TORNIONLAAKSON NEUVOSTON JÄSENET
TORNEDALSRÅDETS MEDLEMMAR

 

SUOMI / FINLAND

 

Tornio (2017-2021)

– Kaisa Rauvala, kaisa.rauvala@kemi.fi, vice/varalla Reeta Matilainen

– Sari Juntura, sari.juntura@tornio.fi, vice/varalla Päivi Pukero

– Hannu Alatalo, hannu.alatalo@pp.inet.fi, vice/varalla Vilho Auniola

 

Ylitornio (2017-2021)

– Vuokko Vakkuri, vuokko.vakkuri@ylitornio.fi, vice/varalla Tommi Knuuti

– Kalevi Mäki, tvseppa@gmail.com, vice/varalla Jari Angeria

 

Pello (2017-2021)

– Kalervo Aska, kalervo.aska@gmail.com, vice/varalla Anne-Mari Kovalainen

– Johannes Juuso, johannes.juuso@pello.fi, vice/varalla Johanna Oksman

 

Kolari (2017-2021

– Esa Nordberg, esa.nordberg@kolari.fi, vice/varalla Marko Äkäslompolo

– Oiva Rundgren, oiva.rundgren@luukku.com, vice/varalla Tapio Niittyranta

 

Muonio (2017-2021)

– Juha Niemelä, juha.niemela@muonio.fi, varalla Sakari Silén

– Petri Sinikumpu, petri.sinikumpu@muonio.fi), varalla Aki Jauhojärvi

 

Enontekiö (2017-2021)

– Seppo Alatörmänen, seppo.alatormanen@enontekio.fi

– Elina Rousu-Karlsen, elina.rousu-karlsen@enontekio.fi (Tornedalsrådets 1:e vice ordförande/Tornionlaakson Neuvoston 1. varapuheenjohtaja), vice/varalla Outi Kurkela

 

RUOTSI / SVERIGE

 

Haparanda (2019-2023)

– Inga-Lisa Johannesen, ingalisa2008@live.se, vice/varalla Marléne Haara

– Perarne Kerttu, kerttuperarne@gmail.com, vice/varalla Niklas Olsson

– Ann-Kristin Joki, ann-kristin.joki@haparanda.se, vice/varalla Lars-Erik Wikberg

 

Övertorneå (2019-2023)

– Tomas Mörtberg, tomas.mortberg@overtornea.se, vice/varalla Tomas Vedestig

– Knut Omark, knut.omark@overtornea.se, vice/varalla Anders Wälivaara

– Roland Kemppainen, roland.kemppainen@overtornea.se, (Tornedalsrådets ordförande/Tornionlaakson Neuvoston puheenjohtaja), vice/varalla Inga Savilahti-Häggbo

 

Pajala (2019-2023)

– Ulrica Hammarström, ulrica.hammarstrom@pajala.se, vice/varalla Åke Johdet

– Leif Gramner, leif.gramner@pajala.se, vice/varalla Irene Lundholm

– Anna K Kostet, anna.kostet@pajala.se, vice/varalla Anita Sköld

 

Kiruna (2019-2023)

– Niva Mirja, mirja.niva@kiruna.se, vice/varalla Alatalo Sten-Ove

– Thylin Ruth, ruth.thylin@kommun.kiruna.se, vice/varalla Niva Bengt

– Haara Hugo, berit.haara@kommun.kiruna.se, vice/varalla Stridsman Sten

 

NORJA / NORGE

 

Storfjord (2016-2019)

– Inga Pirita Viik, ingapiritaviik@gmail.com, vice/varalla Silja Skjelnes-Mattila

– Tuula Kultima, tuula@live.no, vice/varalla Ilmar Monlund

 

Kåfjord (2016-2019)

– Even Steinlien, evensteinlien@hotmail.com, vice/varalla Rita Solberg

– Björn Inge Mo, bjorn.inge.mo@gmail.com, vice/varalla Wenche Fagerli

 

Nordreisa (2016-2019)

– Øyvind Evanger, oyvind.evanger@nordreisa.kommune.no (Tornedalsrådets 2:e vice ordförande/Tornionlaakson Neuvoston 2. varapuheenjohtaja), vice/varalla Olaug Berset

– Terje Olsen, terje.nordreisa@gmail.com, vice/varalla Sigrund Hestdal