Kontakt

Tornedalsrådet / Tornionlaakson neuvosto

Box 76, 953 22 Haparanda, Sverige.
PL 145, 954 01 Tornio, Finland
Besöksadress:  Storgatan 85 (Gula Huset), SE-953 31 Haparanda.

Tuula Ajanki
Verkställande direktör
+358 40 614 7224
+46 72-251 88 80
tuula.ajanki@haparanda.se

Tornedalsrådets styrelse

Eero Ylitalo (styrelsens ordförande)
Pello kunta
eero.ylitalo@pello.fi

Geir Varvik
Storfjord kommune (Tornedalsrådets 2:e vice ordförande)
geir.varvik@storfjord.kommune.no

Jari Rantapelkonen
Enontekiön kunta
jari.rantapelkonen@enontekio.fi

Sven Tornberg
Haparanda Stad
sven.tornberg@haparanda.se

Gunnar Selberg
Kiruna kommun
gunnar.selberg@kiruna.se

Hannu Haapala
Kolarin kunta
hannu.haapala@kolari.fi

Bernt Eirik Isaksen Lyngstad
Kåfjord kommune
bernt.lyngstad@kafjord.kommune.no

Laura Enbuska-Mäki (föräldraledig)

Ersättare Katri Rantakokko
Muonio kunta
laura.enbuska-maki@muonio.fi

Hilde Nyvoll
Nordreisa kommune
hilde.nyvoll@nordreisa.kommune.no

Leif Gramner
Pajala kommun
leif.gramner@pajala.se

Sampo Kangastalo
Tornion kaupunki
sampo.kangastalo@tornio.fi

Maija Pihlajamäki
Ylitornion kunta
maija.pihlajamaki@ylitornio.fi

Tomas Mörtberg
Övertorneå kommun
tomas.mortberg@overtornea.se

Roland Kemppainen (Tornedalsrådets ordförande)
roland.kemppainen@overtornea.se


TORNEDALSRÅDETS MEDLEMMAR

SUOMI / FINLAND

Tornio (2021-2023)

– Sari Juntura, sari.juntura@luottamus.tornio.fi, (Tornedalsrådets 1. vice ordförande), vice Päivi Pukero

– Markku Ponkala, markku.ponkala@luottamus.tornio.fi, vice Markku Katajamaa

– Martti Kankaanranta, martti.kankaanranta@luottamus.tornio.fi, vice Piritta Peurasaari

Ylitornio (2021-2023)

– Tanja Lauri-Oja, tanja.lauri-oja@ylitornio.fi, vice Tommi Knuuti

– Jouni Ollikkala, jouni.ollikkala@ylitornio.fi, vice Tuomas Sandqvist

Pello (2021-2025)

– Teuvo Niva, teuvo.niva@luke.fi, vice Kalervo Aska

– Tapani Risku, tapani.risku@pello.fi, vice Katja Kauppi

Kolari (2021-2025)

– Johanna Koivumaa, johanna.koivumaa@kolari.fi, vice Mikko Lipponen

– Risto Lakso, risto.lakso@kolari.fi, vice Aimo Mäkinen

Muonio (2021-2025)

– Juha Niemelä, juha.niemela@muonio.fi, vice Priitta Pöyhtäri-Trøen

– Johanna Mikkola, johanna.mikkola@muonio.fi, vice Aki Jauhojärvi

Enontekiö (2021-2025)

– Janne Laakkonen, janne.laakkonen@enontekio.fi, vice Leena Palojärvi

– Virpi Labba, virpi.labba@enontekio.fi, vice Kalevi Keskitalo

 

RUOTSI / SVERIGE

Haparanda (2019-2023)

– Inga-Lisa Johannesen, ingalisa2008@live.se, vice Marléne Haara

– Perarne Kerttu, kerttuperarne@gmail.com, vice Niklas Olsson

– Lars-Erik Wikberg, larserik.wikberg@jalalek.se

Övertorneå (2019-2023)

– Tomas Mörtberg, tomas.mortberg@overtornea.se, vice Tomas Vedestig

– Knut Omark, knut.omark@overtornea.se, vice Anders Wälivaara

– Roland Kemppainen, roland.kemppainen@overtornea.se, (Tornedalsrådets ordförande), vice Inga Savilahti-Häggbo

Pajala (2019-2023)

– Ulrica Hammarström, ulrica.hammarstrom@pajala.se, vice Åke Johdet

– Leif Gramner, leif.gramner@pajala.se, vice Irene Lundholm

– Anita Sköld, manitaskold@gmail.com

Kiruna (2019-2023)

– Mirja Niva, mirja.niva@kiruna.se, vice Alatalo Sten-Ove

– Ruth Thylin, ruth.thylin@kiruna.se, vice Niva Bengt

– Hugo Haara, hugo.haara@kiruna.se, vice Stridsman Sten

 

NORJA / NORGE

Storfjord (2019-2023)

– Geir Eriksen , g-er@online.no, vice Inga Pirita Viik

– Tuula Kultima, tuula@live.no, vice Anne-Marie Nilsen

Kåfjord (2019-2023)

– Lisa Katrine Mo, lisa.mo@kafjord.kommune.no, vice Stian Pedersen

– Einar Eriksen, eie@nordtroms.net, vice Even Steinlien

Nordreisa (2019-2023)

– Terje Olsen, terje.nordreisa@gmail.com, vice Sigrund Hestdal

– Ragnhild Dyrstad, ragnhildsdyrstad@hotmail.no, vice Erlend Fred Rundhaug