Kontakt

Tornedalsrådet / Tornionlaakson Neuvosto

Box 76, 953 22 Haparanda, Sverige.
PL 145, 954 01 Tornio, Finland
Besöksadress:  Storgatan 85 (Gula Huset), SE-953 31 Haparanda.

Tuula Ajanki
Verkställande direktör
+358 40 614 7224
+46 72-251 88 80
tuula.ajanki@haparanda.se

Tornedalsrådets styrelse

Eero Ylitalo (styrelsens ordförande)
Pello kunta
eero.ylitalo@pello.fi

Geir Varvik
Storfjord kommune (Tornedalsrådets 2:e vice ordförande)
geir.varvik@storfjord.kommune.no

Jari Rantapelkonen
Enontekiön kunta
jari.rantapelkonen@enontekio.fi

Sven Tornberg
Haparanda Stad
sven.tornberg@haparanda.se

Gunnar Selberg
Kiruna kommun
gunnar.selberg@kiruna.se

Kristiina Tikkala
Kolarin kunta
kristiina.tikkala@kolari.fi

Bernt Eirik Isaksen Lyngstad
Kåfjord kommune
bernt.lyngstad@kafjord.kommune.no

Laura Enbuska-Mäki
Muonio kunta
laura.enbuska-maki@muonio.fi

Hilde Nyvoll
Nordreisa kommune
hilde.nyvoll@nordreisa.kommune.no

Leif Gramner
Pajala kommun
leif.gramner@pajala.se

Sampo Kangastalo
Tornion kaupunki
sampo.kangastalo@tornio.fi

Tapani Melaluoto
Ylitornion kunta
tapani.melaluoto@ylitornio.fi

Tomas Mörtberg
Övertorneå kommun
tomas.mortberg@overtornea.se

Roland Kemppainen (Tornedalsrådets ordförande)
roland.kemppainen@overtornea.se


TORNEDALSRÅDETS MEDLEMMAR

SUOMI / FINLAND

 

Tornio (2017-2021)

– Kaisa Rauvala, kaisa.rauvala@kemi.fi, vice Reeta Matilainen

– Sari Juntura, sari.juntura@tornio.fi, vice Päivi Pukero

– Hannu Alatalo, hannu.alatalo@pp.inet.fi, vice Vilho Auniola

 

Ylitornio (2017-2021)

– Vuokko Vakkuri, vuokko.vakkuri@ylitornio.fi, vice Tommi Knuuti

– Kalevi Mäki, tvseppa@gmail.com, vice Jari Angeria

 

Pello (2017-2021)

– Kalervo Aska, kalervo.aska@gmail.com, vice Anne-Mari Kovalainen

– Johannes Juuso, johannes.juuso@pello.fi, vice Johanna Oksman

 

Kolari (2017-2021

– Esa Nordberg, esa.nordberg@kolari.fi, vice Marko Äkäslompolo

– Oiva Rundgren, oiva.rundgren@luukku.com, vice Tapio Niittyranta

 

Muonio (2017-2021)

– Juha Niemelä, juha.niemela@muonio.fi, vice Sakari Silén

– Kosti Hietala, kosti.hietala@muonio.fi, vice Aki Jauhojärvi

 

Enontekiö (2017-2021)

– Seppo Alatörmänen, seppo.alatormanen@enontekio.fi

– Elina Rousu-Karlsen, elina.rousu-karlsen@enontekio.fi (Tornedalsrådets 1:e vice ordförande), vice Outi Kurkela

 

RUOTSI / SVERIGE

 

Haparanda (2019-2023)

– Inga-Lisa Johannesen, ingalisa2008@live.se, vice Marléne Haara

– Perarne Kerttu, kerttuperarne@gmail.com, vice Niklas Olsson

– Ann-Kristin Joki, ann-kristin.joki@haparanda.se, vice Lars-Erik Wikberg

 

Övertorneå (2019-2023)

– Tomas Mörtberg, tomas.mortberg@overtornea.se, vice Tomas Vedestig

– Knut Omark, knut.omark@overtornea.se, vice Anders Wälivaara

– Roland Kemppainen, roland.kemppainen@overtornea.se, (Tornedalsrådets ordförande), vice Inga Savilahti-Häggbo

 

Pajala (2019-2023)

– Ulrica Hammarström, ulrica.hammarstrom@pajala.se, vice Åke Johdet

– Leif Gramner, leif.gramner@pajala.se, vice Irene Lundholm

– Anita Sköld, manitaskold@gmail.com

 

Kiruna (2019-2023)

– Mirja Niva, mirja.niva@kiruna.se, vice Alatalo Sten-Ove

– Ruth Thylin, ruth.thylin@kiruna.se, vice Niva Bengt

– Hugo Haara, hugo.haara@kiruna.se, vice Stridsman Sten

 

NORJA / NORGE

 

Storfjord (2019-2023)

– Geir Eriksen , g-er@online.no, vice Inga Pirita Viik

– Tuula Kultima, tuula@live.no, vice Anne-Marie Nilsen

 

Kåfjord (2019-2023)

– Lisa Katrine Mo, lisa.mo@kafjord.kommune.no, vice Stian Pedersen

– Einar Eriksen, eie@nordtroms.net, vice Even Steinlien

 

Nordreisa (2019-2023)

– Terje Olsen, terje.nordreisa@gmail.com, vice Sigrund Hestdal

– Ragnhild Dyrstad, ragnhildsdyrstad@hotmail.no, vice Erlend Fred Rundhaug