Ta kontakt

Käyntiosoite

Storgatan 85, 953 31 Haparanda

Postiosoite

Tornedalsrådet
Box 76, 953 22 Haparanda, Sverige
PL 145, 954 01 Tornio, Finland

Personnel

Pia Suonvieri

Projektledare | Hankepäällikkö l Prosjektleder

Kultur och traditioner som förenar tre länder

Tornedalsrådet | Tornionlaakson Neuvosto
P.O.Box 76 | SE-95 322 Haparanda

Johanna Collen

Kulttuurikoordinaattori| Kulturkoordinator


Tornedalsrådet | Tornionlaakson Neuvosto
P.O.Box 76 | SE-95 322 Haparanda

Tornedalsrådet medlemmar

SUOMI / FINLAND

Torneå (2021-2023)

– Sari Juntura, sari.juntura@luottamus.tornio.fi, (Tornedalsrådets 1. vice ordförande), vice Päivi Pukero

– Markku Ponkala, markku.ponkala@luottamus.tornio.fi, vice Markku Katajamaa

– Martti Kankaanranta, martti.kankaanranta@luottamus.tornio.fi, vice Piritta Peurasaari

Ylitornio (2021-2023)

– Tanja Lauri-Oja, tanja.lauri-oja@ylitornio.fi, vice Tommi Knuuti

– Jouni Ollikkala, jouni.ollikkala@ylitornio.fi, vice Tuomas Sandqvist

Pello (2021-2025)

– Teuvo Niva, teuvo.niva@luke.fi, vice Kalervo Aska

– Tapani Risku, tapani.risku@pello.fi, vice Katja Kauppi

Kolari (2021-2025)

– Johanna Koivumaa, johanna.koivumaa@kolari.fi, vice Mikko Lipponen

– Risto Lakso, risto.lakso@kolari.fi, vice Aimo Mäkinen

Muonio (2021-2025)

– Juha Niemelä, juha.niemela@muonio.fi, vice Priitta Pöyhtäri-Trøen

– Johanna Mikkola, johanna.mikkola@muonio.fi, vice Aki Jauhojärvi

Enontekiö (2021-2025)

– Janne Laakkonen, janne.laakkonen@enontekio.fi, vice Leena Palojärvi

– Virpi Labba, virpi.labba@enontekio.fi, vice Kalevi Keskitalo

RUOTSI / SVERIGE

Haparanda (2019-2023)

– Inga-Lisa Johannesen, ingalisa2008@live.se, vice Marléne Haara

– Perarne Kerttu, kerttuperarne@gmail.com, vice Niklas Olsson

– Lars-Erik Wikberg, larserik.wikberg@jalalek.se

Övertorneå (2019-2023)

– Tomas Mörtberg, tomas.mortberg@overtornea.se, vice Tomas Vedestig

– Knut Omark, knut.omark@overtornea.se, vice Anders Wälivaara

– Roland Kemppainen, roland.kemppainen@overtornea.se, (Tornedalsrådets ordförande), vice Inga Savilahti-Häggbo

Pajala (2019-2023)

– Ulrica Hammarström, ulrica.hammarstrom@pajala.se, vice Åke Johdet

– Anita Sköld, manitaskold@gmail.com

Kiruna (2019-2023)

– Mirja Niva, mirja.niva@kiruna.se, vice Alatalo Sten-Ove

– Ruth Thylin, ruth.thylin@kiruna.se, vice Niva Bengt

– Hugo Haara, hugo.haara@kiruna.se, vice Stridsman Sten

NORJA / NORGE

Storfjord (2019-2023)

– Geir Eriksen , g-er@online.no, vice Inga Pirita Viik

– Tuula Kultima, tuula@live.no, vice Anne-Marie Nilsen

Kåfjord (2019-2023)

– Lisa Katrine Mo, lisa.mo@kafjord.kommune.no, vice Stian Pedersen

– Einar Eriksen, eie@nordtroms.net, vice Even Steinlien

Nordreisa (2019-2023)

– Terje Olsen, terje.nordreisa@gmail.com, vice Sigrund Hestdal

– Ragnhild Dyrstad, ragnhildsdyrstad@hotmail.no, vice Erlend Fred Rundhaug

Lyngen

Tornedalsrådet styrelse

Eero Ylitalo (styrelsens ordförande)
Pello kunta
eero.ylitalo@pello.fi

Geir Varvik (Tornedalsrådets 2:e vice ordförande)
Storfjord kommune
geir.varvik@storfjord.kommune.no

Jari Rantapelkonen
Enontekiön kunta
jari.rantapelkonen@enontekio.fi

Sven Tornberg
Haparanda Stad
sven.tornberg@haparanda.se

Gunnar Selberg
Kiruna kommun
gunnar.selberg@kiruna.se

Hannu Haapala
Kolarin kunta
hannu.haapala@kolari.fi

Bernt Eirik Isaksen Lyngstad
Kåfjord kommune
bernt.lyngstad@kafjord.kommune.no

Laura Enbuska-Mäki (vanhempainvapaalla)

Sijainen Katri Rantakokko
Muonio kunta
laura.enbuska-maki@muonio.fi

 

Hilde Nyvoll
Nordreisa kommune
hilde.nyvoll@nordreisa.kommune.no

Leif Gramner
Pajala kommun
leif.gramner@pajala.se

Sampo Kangastalo
Tornion kaupunki
sampo.kangastalo@tornio.fi

Maija Pihlajamäki
Ylitornion kunta
maija.pihlajamaki@ylitornio.fi

Tomas Mörtberg
Övertorneå kommun
tomas.mortberg@overtornea.se

Dan Håvard Johnsen
Lyngen kommune
ordforer@lyngen.kommune.no

Roland Kemppainen (Tornedalsrådets ordförande)
roland.kemppainen@overtornea.se

Medlemmar

Totalt fjorton kommuner ingår i Tornedalsrådet,Mer info om Lyngens kommun uppdateras snarast, här är länken till kommunens hemsida https://www.lyngen.kommune.no/

Lyngen

Mer info om Lyngens kommun uppdateras snarast, här är länken till kommunens hemsida https://www.lyngen.kommune.no/ https://www.lyngen.kommune.no/


Enontekiö

Enontekio gränsar till både Sverige och Norge och kan stoltsera med att ha den högsta punkten i Finland. Men här finns också goda möjligheter till laxfiske och bärplockning. Vintertid kan man ägna sig åt vinteraktiviteter som hundspann eller snösko-vandringar.

 www.enontekio.fi

Haaparanta

Haparanda är en stad med spännande historia. Staden ligger invid det som kallats världens fredligaste gräns och här möts den svenska, finska och tornedalska kulturen. Här ligger även Sveriges nordligaste IKEA och här finns närheten till naturupplevelser som skärgård och vandringsleder.

 www.haparanda.se

Kiruna

Ingen har väl undgått att höra talas om Kiruna, staden som håller på att flyttas. I staden mellan de båda bergen Kirunavaara och Luossavaara finns exempel på nyskapande arkitektur, och några mil från tätorten ligger Sveriges högsta fjäll, och åt andra hållet; ett världsberömt ishotell.

 www.kiruna.se

Kolari

I Kolari ligger skidorten Ylläs med Finlands längsta pist, och här finns även Europas största träsk Teuravuoma. Men förutom friluftsaktiviteter kan du även lyssna på jazz och blues här, under jazz- och bluesfestivalen i Ylläs.

 www.kolari.fi

Kåfjord

Kåfjord ligger i norra Troms fylke och gränsar till Nordreisa i norr och Storfjord i söder. Det är en kommun omgiven av storslagna fjäll och här arrangeras den välkända Riddú Riddúfestivalen varje år.

 www.kafjord.kommune.no

Muonio

I Muonio, med sina 2 500 personer, satsas det mycket på vinteraktiviteter som längdskidåkning. Här ligger nationalparken Pallas-Ylläs och i kommunen finns omväxlande natur och fina fiskevatten. I kommunen finns också de gamla fiskestugorna i Keimiöniemi.

 www.muonio.fi

Nordreisa

Nordreisa är den största kommunen i Troms och har en omväxlande natur med kust och fjäll. Den största orten är Storslett, och i kommunen ligger Reisa Nationalpark som är en av de största i Norge. Den norska, samiska och kvänska kulturen har satt sin prägel på kommunen.

 www.nordreisa.kommune.no

Pajala

Pajala kan ståta med världens största solur. Men i Pajala finns också den tvåspråkiga Tornedalsteatern som framför sina föreställningar på både svenska och meänkieli. I kommunen bor drygt 6 000 personer och här växte den kände författaren Mikael Niemi upp.

 www.pajala.se/

Pello

På både den svenska och finska sidan av Torneälven ligger två orter med samma namn, Pello. I Finland är Pello en egen kommun med nära 4 000 invånare. Här kan du fiska lax i Torneälven, uppleva sevärdheter som Konttaköngäs vattenfall och vandra längs någon av kommunens många vandringsleder och naturstigar.

 www.pello.fi

Storfjord

I Storfjords kommun finns omväxlande natur med fjäll, hav och dalar. Kommunens ledord är ”Mångfald stärker”, med hänvisning till den norska, samiska och kvänska kulturen. Här växte också Astrid Båhl upp, konstnär som formgivit den samiska flaggan.

 www.storfjord.kommune.no

Torneå

Tornio är en gränsstad där det bedrivits handel sedan 1600-talet och idag samarbetar kommunen med Haparanda på andra sidan älven. Här finns konstmuseét Aines konstmuseum, liksom Tornedalens museum.

 www.tornio.fi

Ylitornio

I natursköna Ylitornio finns frilufsaktiviteter nära till hands såväl sommar som vinter. Här finns både längdskidspår och vackra vandringsstigar vid berget Aavasaksan, och här hittar du även Kejsarstugan, den äldsta byggnaden i finska Lappland avsedd för turism. Härifrån kommer den finska författaren Rosa Liksom.

 www.ylitornio.fi

Övertorneå

I Övertorneå kommun på den svenska sidan av Torneälven finns bland annat världsarvet Struwes meridianbåge och kulturreservatet Hahnivikko fäbod. Redan 1983 utsågs kommunen till Sveriges första Ekokommun, och från Övertorneå kommer flera kända personer, som författaren Gerda Antti och skådespelerskan Malin Buska.

 www.overtornea.se