Ta kontakt

Besöksadress Storgatan 85, 953 31 Haparanda

Postadress
Box 76, 953 22 Haparanda, Sverige
PL 145, 954 01 Tornio, Finland

Personal

Pia Suonvieri

Projektledare

Kultur och traditioner förenar tre länder -projekt

Tornedalsrådets medlemmar

FINLAND

Torneå (2021-2023)

 Sari Juntura, sari.juntura@luottamus.tornio.fi, (Tornedalsrådets 1. vice ordförande),ersättare Päivi Pukero

Markku Ponkala, markku.ponkala@luottamus.tornio.fi, ersättare Markku Katajamaa

Martti Kankaanranta, martti.kankaanranta@luottamus.tornio.fi, ersättare Piritta Peurasaari

Ylitornio (2021-2023)

Tanja Lauri-Oja, tanja.lauri-oja@ylitornio.fi, ersättare Tommi Knuuti

Jouni Ollikkala, jouni.ollikkala@ylitornio.fi, ersättareTuomas Sandqvist

Pello (2021-2025)

Teuvo Niva, teuvo.niva@luke.fi, ersättare Kalervo Aska

Tapani Risku, tapani.risku@pello.fi, ersättare Katja Kauppi

Kolari (2021-2025)

Johanna Koivumaa, johanna.koivumaa@kolari.fi, ersättare Mikko Lipponen

Risto Lakso, risto.lakso@kolari.fi, ersättare Aimo Mäkinen

Muonio (2021-2025)

Juha Niemelä, juha.niemela@muonio.fi, ersättare Priitta Pöyhtäri-Trøen

Johanna Mikkola, johanna.mikkola@muonio.fi, ersättare Aki Jauhojärvi

Enontekiö (2021-2025)

Janne Laakkonen, janne.laakkonen@enontekio.fi, ersättare Leena Palojärvi

Virpi Labba, virpi.labba@enontekio.fi, ersättare Kalevi Keskitalo

RUOTSI / SVERIGE

Haparanda

Inga-Lisa Johannesen, ingalisa2008@live.se, ersättare Marléne Haara

Perarne Kerttu, kerttuperarne@gmail.com, ersättare Niklas Olsson

Lars-Erik Wikberg, larserik.wikberg@jalalek.se

Övertorneå (2019-2023)

Tomas Mörtberg, tomas.mortberg@overtornea.se, ersättare Tomas Vedestig

Knut Omark, knut.omark@overtornea.se, ersättare Anders Wälivaara

Roland Kemppainen, roland.kemppainen@overtornea.se, (Ordförande Tornedalsrådet), ersättare Inga Savilahti-Häggbo

Pajala (2019-2023)

Ulrica Hammarström, ulrica.hammarstrom@pajala.se, ersättare Birgitta Rantatalo

Anita Sköld, manitaskold@gmail.com, ersättare Linda Jonsson

Peter Ericsson, lpe71@outlook.com, ersättare Irene Lundholm

Kiruna (2019-2023)

Mirja Niva, mirja.niva@kiruna.se, ersättare Sten-Ove Alatalo

Ruth Thylin, ruth.thylin@kiruna.se, ersättare Bengt Niva

Hugo Haara, hugo.haara@kiruna.se, ersättare Sten Stridsman

NORJA / NORGE

Storfjord (2019-2023)

Geir Eriksen , g-er@online.no, ersättare Inga Pirita Viik

Tuula Kultima, tuula@live.no, ersättare Anne-Marie Nilsen

Kåfjord (2019-2023)

Lisa Katrine Mo, lisa.mo@kafjord.kommune.no, ersättare Stian Pedersen

Einar Eriksen, eie@nordtroms.net, ersättare Even Steinlien

Nordreisa (2019-2023)

Terje Olsen, terje.nordreisa@gmail.com, ersättare Sigrund Hestdal

Ragnhild Dyrstad, ragnhildsdyrstad@hotmail.no, ersättare Erlend Fred Rundhaug

Lyngen

Tornedalsrådets styrelse

Eero Ylitalo (styrelsens ordförande)
Pello kommun
eero.ylitalo@pello.fi

Geir Varvik (Tornedalsrådets 2:e vice ordförande)
Storfjord kommun
geir.varvik@storfjord.kommune.no

Samuli Mikkola
Enontekiö kommun
samuli.mikkola@enontekio.fi

Sven Tornberg
Haparanda stad
sven.tornberg@haparanda.se

Gunnar Selberg
Kiruna kommun
gunnar.selberg@kiruna.se

Hannu Haapala
Kolari kommun
hannu.haapala@kolari.fi

Bernt Eirik Isaksen Lyngstad
Kåfjord kommun 
bernt.lyngstad@kafjord.kommune.no

Laura Enbuska-Mäki (föräldrarledig)

Ersättare Katri Rantakokko
Muonio kommun
laura.enbuska-maki@muonio.fi

Hilde Nyvoll
Nordreisa kommun 
hilde.nyvoll@nordreisa.kommune.no

Peter Ericsson
Pajala kommun
lpe71@outlook.com

Sampo Kangastalo
Torneå stad
sampo.kangastalo@tornio.fi

Maija Pihlajamäki
Ylitornio kommun
maija.pihlajamaki@ylitornio.fi

Tomas Mörtberg
Övertorneå kommun
tomas.mortberg@overtornea.se

Dan Håvard Johnsen
Lyngen kommun
ordforer@lyngen.kommune.no

Roland Kemppainen (Tornedalsrådets ordförande)
roland.kemppainen@overtornea.se

Medlemskommuner

Totalt fjorton kommuner ingår i TornedalsrådetLyngens kommun blev medlem i Tornedalsrådet 1.1.2022.

Lyngen 

Mer info om Lyngens kommun uppdateras snarast, här är länken till kommunens hemsida https://www.lyngen.kommune.no/ https://www.lyngen.kommune.no/


Enontekiö

Enontekio gränsar till både Sverige och Norge och kan stoltsera med att ha den högsta punkten i Finland. Men här finns också goda möjligheter till laxfiske och bärplockning. Vintertid kan man ägna sig åt vinteraktiviteter som hundspann eller snösko-vandringar.

 www.enontekio.fi

Haparanda

Haparanda är en stad med spännande historia. Staden ligger invid det som kallats världens fredligaste gräns och här möts den svenska, finska och tornedalska kulturen. Här ligger även Sveriges nordligaste IKEA och här finns närheten till naturupplevelser som skärgård och vandringsleder.

 www.haparanda.se

Kiruna

Ingen har väl undgått att höra talas om Kiruna, staden som håller på att flyttas. I staden mellan de båda bergen Kirunavaara och Luossavaara finns exempel på nyskapande arkitektur, och några mil från tätorten ligger Sveriges högsta fjäll, och åt andra hållet; ett världsberömt ishotell.

 www.kiruna.se

Kolari

I Kolari ligger skidorten Ylläs med Finlands längsta pist, och här finns även Europas största träsk Teuravuoma. Men förutom friluftsaktiviteter kan du även lyssna på jazz och blues här, under jazz- och bluesfestivalen i Ylläs.

 www.kolari.fi

Kåfjord 

Kåfjord ligger i norra Troms fylke och gränsar till Nordreisa i norr och Storfjord i söder. Det är en kommun omgiven av storslagna fjäll och här arrangeras den välkända Riddú Riddúfestivalen varje år.

 www.kafjord.kommune.no

Muonio

I Muonio, med sina 2 500 personer, satsas det mycket på vinteraktiviteter som längdskidåkning. Här ligger nationalparken Pallas-Ylläs och i kommunen finns omväxlande natur och fina fiskevatten. I kommunen finns också de gamla fiskestugorna i Keimiöniemi.

 www.muonio.fi

Nordreisa 

Nordreisa är den största kommunen i Troms och har en omväxlande natur med kust och fjäll. Den största orten är Storslett, och i kommunen ligger Reisa Nationalpark som är en av de största i Norge. Den norska, samiska och kvänska kulturen har satt sin prägel på kommunen.

 www.nordreisa.kommune.no

Pajala

Pajala kan ståta med världens största solur. Men i Pajala finns också den tvåspråkiga Tornedalsteatern som framför sina föreställningar på både svenska och meänkieli. I kommunen bor drygt 6 000 personer och här växte den kände författaren Mikael Niemi upp.

 www.pajala.se

Pello

På både den svenska och finska sidan av Torneälven ligger två orter med samma namn, Pello. I Finland är Pello en egen kommun med nära 4 000 invånare. Här kan du fiska lax i Torneälven, uppleva sevärdheter som Konttaköngäs vattenfall och vandra längs någon av kommunens många vandringsleder och naturstigar.

 www.pello.fi

Storfjord

I Storfjords kommun finns omväxlande natur med fjäll, hav och dalar. Kommunens ledord är ”Mångfald stärker”, med hänvisning till den norska, samiska och kvänska kulturen. Här växte också Astrid Båhl upp, konstnär som formgivit den samiska flaggan.

 www.storfjord.kommune.no

Torneå

Tornio är en gränsstad där det bedrivits handel sedan 1600-talet och idag samarbetar kommunen med Haparanda på andra sidan älven. Här finns konstmuseét Aines konstmuseum, liksom Tornedalens museum.

 www.tornio.fi

Ylitornio

I natursköna Ylitornio finns frilufsaktiviteter nära till hands såväl sommar som vinter. Här finns både längdskidspår och vackra vandringsstigar vid berget Aavasaksan, och här hittar du även Kejsarstugan, den äldsta byggnaden i finska Lappland avsedd för turism. Härifrån kommer den finska författaren Rosa Liksom.

 www.ylitornio.fi

Övertorneå

I Övertorneå kommun på den svenska sidan av Torneälven finns bland annat världsarvet Struwes meridianbåge och kulturreservatet Hahnivikko fäbod. Redan 1983 utsågs kommunen till Sveriges första Ekokommun, och från Övertorneå kommer flera kända personer, som författaren Gerda Antti och skådespelerskan Malin Buska.

 www.overtornea.se