Edunvalvonta

Tornionlaakson neuvoston strategia ohjaa toimintaa yhdessä Pohjoismaiden ministerineuvoston tavoitteiden kanssa. Neuvosto saa taloudellista tukea raja-alueelliseen yhteistyöhön samaan tapaan kuin muutkin pohjoismaiset raja-alueet.

Pilottialue Tornionlaakso -toiminnan strategiset kärjet

1. Yhteinen työssäkäyntialue

2. Sisältää elinkeinoelämän, viranomaisyhteistyön, koulutuksen ja terveydenhuollon

Infrastruktuurin kehittäminen - infrastruktuuri-työryhmä

Tornionlaakson neuvoston infrastruktuuria koskeva edunvalvonta keskitetään 6 – 7 jäseniseen infrastruktuurityöryhmään, jossa on edustus kaikista kolmesta maasta. Infrastruktuuri ja logistiikka vaativat erityisosaamista. 

Infrastruktuuriryhmän tehtävänä on tehostaa edunvalvontaa välittäen tietoa Suomen, Ruotsin ja Norjan päättäjille Tornionlaakson neuvoston jäsenkuntien yhteisistä tarpeista sekä kerätä tietoa siitä, miten edunvalvontaa tulee toteuttaa kussakin maassa.

Kulttuurin ja matkailun kehittäminen - kulttuurityöryhmä

Tehtävänä löytää uusia keinoja tukea rajat ylittävää kulttuuriyhteistyötä

Kulttuuri- ja matkailutyöryhmä

Sihteeri
Johanna Collen johanna.collen@tornedalen.org

RUOTSI / SVERIGE

Haparanda
Puheenjohtaja Pia Marttinen, pia.marttinen@haparanda.se
Anu Lakkala, anu.lakkala@haparanda.se

Övertorneå
Annika Keisu Lampinen, annika.keisu-lampinen@overtornea.se

Pajala
Johanna Funck, johanna.funck@pajala.se

Kiruna

Birgitta Isaksson, birgitta.isaksson@kiruna.se

Sofia Lagerlöf Määttä, sofia.lagerlof-maatta@kiruna.se

NORJA / NORGE

Storfjord
Maria Figenschau, maria.figenschau@storfjord.kommune.no
Silja Skjelnes Mattila, silja.mattila@storfjord.kommune.no
Line Sørum, line.sorum@storfjord.kommune.no

Kåfjord
Jens Kristian Nilsen, jens.kristian.nilsen@kafjord.kommune.no
Kjersti Hovland Rennestraum, kjersti.rennestraum@kafjord.kommune.no

Nordreisa
Johanne Båtnes, johanne.batnes@nordreisa.kommune.no
Jan Fjære, jan.fjaere@nordreisa.kommune.no

SUOMI / FINLAND

Tornio
Minna Heljala, minna.heljala@tornio.fi
Marko Alamartimo, marko.alamartimo@tornio.fi

Ylitornio
Laura Kantomaa, laura.kantomaa@ylitornio.fi

Pello
Iina Askonen, iina.askonen@pello.fi
Harry Ylisaukko-Oja

Kolari
Nina-Maria Möykkynen, nina-maria.moykkynen@kolari.fi
Kyösti Satokangas, kyosti.satokangas@kolari.fi
Sirpa Tolonen, sirpa.tolonen@kolari.fi

Muonio
Paula Löppönen, paula.lopponen@muonio.fi
Kaisa Kylä-Kaila, kaisa.kyla-kaila@muonio.fi

Enontekiö
Heli Nurmi, heli.nurmi@enontekio.fi