Yhteystiedot

Käyntiosoite

Storgatan 85, 953 31 Haparanda

Postiosoite

Tornedalsrådet
Box 76, 953 22 Haparanda, Sverige
PL 145, 954 01 Tornio, Finland

Henkilöstö

Pia Suonvieri

Hankepäällikkö

Kulttuuri ja perinteet, jotka yhdistävät kolme maata

Tornionlaakson neuvoston jäsenet

SUOMI / FINLAND

Tornio (2021-2023)

 Sari Juntura, sari.juntura@luottamus.tornio.fi, (Tornionlaakson neuvoston 1. varapuheenjohtaja), varalla Päivi Pukero

Markku Ponkala, markku.ponkala@luottamus.tornio.fi, varalla Markku Katajamaa

Martti Kankaanranta, martti.kankaanranta@luottamus.tornio.fi, varalla Piritta Peurasaari

Ylitornio (2021-2023)

Tanja Lauri-Oja, tanja.lauri-oja@ylitornio.fi, varalla Tommi Knuuti

Jouni Ollikkala, jouni.ollikkala@ylitornio.fi, varalla Tuomas Sandqvist

Pello (2021-2025)

Teuvo Niva, teuvo.niva@luke.fi, varalla Kalervo Aska

Tapani Risku, tapani.risku@pello.fi, varalla Katja Kauppi

Kolari (2021-2025)

Johanna Koivumaa, johanna.koivumaa@kolari.fi, varalla Mikko Lipponen

Risto Lakso, risto.lakso@kolari.fi, varalla Aimo Mäkinen

Muonio (2021-2025)

Juha Niemelä, juha.niemela@muonio.fi, varalla Priitta Pöyhtäri-Trøen

Johanna Mikkola, johanna.mikkola@muonio.fi, varalla Aki Jauhojärvi

Enontekiö (2021-2025)

Janne Laakkonen, janne.laakkonen@enontekio.fi, varalla Leena Palojärvi

Virpi Labba, virpi.labba@enontekio.fi varalla Kalevi Keskitalo

RUOTSI / SVERIGE

Haaparanta (2019-2023)

Inga-Lisa Johannesen, ingalisa2008@live.se, varalla Marléne Haara

Perarne Kerttu, kerttuperarne@gmail.com, varalla Niklas Olsson

Lars-Erik Wikberg, larserik.wikberg@jalalek.se

Övertorneå (2019-2023)

Tomas Mörtberg, tomas.mortberg@overtornea.se, varalla Tomas Vedestig

Knut Omark, knut.omark@overtornea.se, varalla Anders Wälivaara

Roland Kemppainen, roland.kemppainen@overtornea.se, (Tornionlaakson neuvoston puheenjohtaja), varalla Inga Savilahti-Häggbo

Pajala (2019-2023)

Ulrica Hammarström, ulrica.hammarstrom@pajala.se, varalla Birgitta Rantatalo

Anita Sköld, manitaskold@gmail.com, varalla Linda Jonsson

Peter Ericsson, lpe71@outlook.com, varalla Irene Lundholm

Kiruna (2019-2023)

Mirja Niva, mirja.niva@kiruna.se, varalla Sten-Ove Alatalo

Ruth Thylin, ruth.thylin@kiruna.se, varalla Bengt Niva

Hugo Haara, hugo.haara@kiruna.se, varalla Sten Stridsman

NORJA / NORGE

Omasvuono (Storfjord) (2019-2023)

Geir Eriksen , g-er@online.no, varalla Inga Pirita Viik

Tuula Kultima, tuula@live.no, varalla Anne-Marie Nilsen

Kaivuono (Kåfjord) (2019-2023)

Lisa Katrine Mo, lisa.mo@kafjord.kommune.no, varalla Stian Pedersen

Einar Eriksen, eie@nordtroms.net, varalla Even Steinlien

Raisi (Nordreisa) (2019-2023)

Terje Olsen, terje.nordreisa@gmail.com, varalla Sigrund Hestdal

Ragnhild Dyrstad, ragnhildsdyrstad@hotmail.no, varalla Erlend Fred Rundhaug

Yykeä (Lyngen)

Tornionlaakson neuvoston hallitus

Eero Ylitalo (hallituksen puheenjohtaja)
Pellon kunta
eero.ylitalo@pello.fi

Geir Varvik (Tornionlaakson neuvoston 2. varapuheenjohtaja)
Omasvuonon kunta (Storfjord)
geir.varvik@storfjord.kommune.no

Samuli Mikkola
Enontekiön kunta
samuli.mikkola@enontekio.fi

Sven Tornberg
Haaparannan kaupunki
sven.tornberg@haparanda.se

Gunnar Selberg
Kiirunan kunta
gunnar.selberg@kiruna.se

Hannu Haapala
Kolarin kunta
hannu.haapala@kolari.fi

Bernt Eirik Isaksen Lyngstad
Kaivuonon kunta (Kåfjord) 
bernt.lyngstad@kafjord.kommune.no

Laura Enbuska-Mäki (vanhempainvapaalla)

Sijainen Katri Rantakokko
Muonio kunta
laura.enbuska-maki@muonio.fi

Hilde Nyvoll
Raisin kunta (Nordreisa) 
hilde.nyvoll@nordreisa.kommune.no

Peter Ericsson
Pajalan kunta
lpe71@outlook.com

Sampo Kangastalo
Tornion kaupunki
sampo.kangastalo@tornio.fi

Maija Pihlajamäki
Ylitornion kunta
maija.pihlajamaki@ylitornio.fi

Tomas Mörtberg
Övertorneån kunta
tomas.mortberg@overtornea.se

Dan Håvard Johnsen
Yykeän kunta (Lyngen)
ordforer@lyngen.kommune.no

Roland Kemppainen (Tornionlaakson neuvoston puheenjohtaja)
roland.kemppainen@overtornea.se

Jäsenkunnat

Tornionlaakson neuvostoon kuuluu yhteensä neljätoista kuntaaYykeän eli Lyngenin kunta liittyi Tornionlaakson neuvoston jäseneksi 1.1.2022.

Yykeä (Lyngen) 

Tietoa Yykeän  kunnasta päivitetään piakkoin, ohessa linkki kunnan kotisivuille https://www.lyngen.kommune.no/


Enontekiö

Enontekiöllä on raja niin Ruotsin kuin Norjan kanssa ja se voi ylpeillä sillä, että kunnassa sijaitsee Suomen korkein kohta. Täällä on myös hyvät mahdollisuudet lohen kalastukseen ja marjanpoimintaan. Talvisaikaan voi harrastaa esimerkiksi koiravaljakkoajelua tai lumikenkäilyä.

 www.enontekio.fi

Haaparanta

Haaparanta on kaupunki, jolla on jännittävä historia. Kaupunki sijaitsee maailman rauhallisimmaksi kutsutun rajan vierellä ja täällä kohtaavat ruotsalainen, suomalainen ja tornionlaaksolainen kulttuuri. Täällä on myös Ruotsin pohjoisin IKEA ja lähellä on luonnoelämyksiä kuten saaristo ja vaellusreittejä.

 www.haparanda.se

Kiiruna

Ei kai kukaan ole välttynyt kuulemasta Kiirunasta, kaupungista, jota ollaan muuttamassa. Kaupungissa, joka sijaitsee Kiirunavaaran ja Luossavaaran välissä, on esimerkkejä uutta luovasta arkkitehtuurista ja muutama kymmenen kilometriä taajamasta sijaitsee Ruotsin korkein tunturi, toiseen suuntaan mentäessä sijaitsee maailmankuulu jäähotelli.

 www.kiruna.se

Kolari

Kolarissa sijaitsee Ylläs, jossa on Suomen pisin rinne, täällä on myös Euroopan suurin suoalue Teuravuoma. Paitsi ulkoharrastusmahdollisuuksia, täällä voit myös kuunnella jazzia ja bluesia Ylläksen jazz- ja bluesfestivaaleilla.

 www.kolari.fi

Kaivuono (Kåfjord) 

Kåfjord sijaitsee Tromsin maakunnan pohjoisosassa ja rajoittuu pohjoisessa Nordreisan ja etelässä Storfjordin kuntaan. Kuntaa ympäröivät mahtavat tunturit ja täällä järjestetään vuosittain tunnettu Riddú Riddúfestivaali.

 www.kafjord.kommune.no

Muonio

Muonio 2500:lla asukkaallaan panostaa vahvasti talviharrastuksiin kuten maastohiihtoon. Täällä sijaitsee kansallispuisto Pallas-Ylläs ja kunnassa on vaihteleva luonto ja hyvät kalavedet. Kunnan alueella Kemiöniemessä sijaitsevat myös vanhat kalapirtit.

 www.muonio.fi

Raisi (Nordreisa) 

Nordreisa on Tromsin maakunnan suurin kunta ja sitä ympäröivät vaihteleva luonto rannikkoineen ja tuntureineen. Suurin paikkakunta on Storslett, kunnassa sijaitsee myös Reisan luonnonpuisto joka on yksi Norjan suurimmista. Norjalainen, saamelainen ja kveeniläinen kulttuuri ovat antaneet leimansa kunnalle.

 www.nordreisa.kommune.no

Pajala

Pajala voi ylpeillä maailman suurimmalla aurinkokellolla. Mutta Pajalassa sijaitsee myös kaksikielinen Tornionlaakson teatteri, jonka esitykset ovat niin ruotsin kuin meänkielelläkin. Kunnassa on reilu 6000 asukasta ja täällä varttui tunnettu kirjailija Mikael Niemi.

 www.pajala.se/

Pello

Niin Suomen kuin Ruotsinkin puolella Tornionjokea on kaksi paikkakuntaa, joilla on sama nimi. Suomessa Pello on oma kuntansa, jossa asuu vajaat 4000 asukasta. Täällä voit kalastaa Tornionjoen lohta, kokea nähtävyyksiä kuten Konttakönkään putous ja vaeltaa lukuisia vaellus- ja luontopolkuja pitkin.

 www.pello.fi

Omasvuono (Storfjord)

Storfjordin kunnassa on vaihtelevaa luontoa tuntureineen, merineen ja laaksoineen. Kunnan slogan on ”Moninaisuus vahvistaa”, joka viittaa norjan, saamen ja kveenin kulttuureihin. Tällä varttui myös Astrid Båhl, taiteilija joka antoi Saamen lipulle muodon.

 www.storfjord.kommune.no

Tornio

Tornio on rajakaupunki ja täällä on harjoitettu kauppaa 1600-luvulta alkaen, nykyisin yhteistyötä tehdään Haaparannan kanssa molemmin puolin valtakunnanrajaa. Täällä sijaitsee Aineen taidemuseo sekä Tornionlaakson maakuntamuseo.

 www.tornio.fi

Ylitornio

Luonnonkauniilla Ylitorniolla ulkoilmaharrastusmahdollisuudet ovat lähellä niin kesällä kuin talvellakin. Täällä on niin hiihtolatuja kuin kauniita vaellusreittejä Aavasaksan vaaran läheisyydessä, ja täältä löydät myös Keisarinmajan, se on Lapin vanhin rakennus, joka on rakennettu matkailua varten. Kirjailija Rosa Liksom on Ylitorniolta kotoisin.

 www.ylitornio.fi

Övertorneå

Övertorneån kunnassa Ruotsin puolella Tornionjokea sijaitsee mm. maailmanperintöluetteloon kuuluva Struven ketjun mittauspaikka ja kulttuurireservaatti Hanhivittikkon kenttäpaikka. Jo 1983 kunnasta tuli Ruotsin ensimmäinen Luomukunta, ja Övertorneåsta on kotoisin monia tunnettjua henkilöitä kuten kirjailija Gerda Antti ja näyttelijä Malin Buska.

 www.overtornea.se